Podjąłeś decyzję o psychoterapii. Zbliża się termin jej rozpoczęcia. Doświadczasz różnych emocji – podekscytowania, ulgi, lęku przed nieznanym. Być może nadal masz wątpliwości? W terapii nie wszystko da się przewidzieć, ale aby ułatwić sobie start i zminimalizować napięcie, możesz ustalić fakty. Zapytaj przyszłego psychoterapeutę o kilka istotnych kwestii.
Psychoterapia sama w sobie jest zadawaniem pytań. Warto ich zadawać wiele, nawet jeszcze przed jej rozpoczęciem. W ten sposób rozpoznasz, poczujesz czy ten specjalista, jest dla Ciebie odpowiedni, na dany moment najlepiej dopasowany. Terapia to jest intymny proces, w którym osiągniesz najwięcej kiedy czujesz się bezpiecznie i swobodnie w relacji z drugim człowiekiem, który jest w roli Twojego psychoterapeuty.
Im więcej wniesiesz, Twój proces będzie pełniejszy. Więcej przepracujesz i zbudujesz w sobie silne zasoby, które są jak samonapędzający się mechanizm. Nie do wyczerpania, a przede wszystkim nie do odebrania.
Jakie pytania warto zadać psychoterapeucie zanim zdecydujesz się na pracę właśnie z nim?
Pytania te dotyczą pracy psychoterapeuty, procesu czyli samej psychoterapii i co jest najważniejsze – Ciebie w tym wszystkim.
- Czy posiada UPRAWNIENIA i jakie? W Polsce to zawód wciąż nieregulowany.
- W jakim NURCIE psychoterapii pracuje i co to dokładnie oznacza? O nurtach psychoterapeutycznych
- Czy nurt/y, w których pracuje, są zbieżne z CELAMI jakie stawiasz sobie w terapii?
- Jeśli nie potrafisz na początku określić swoich celów terapeutycznych (nic nie musisz, pamiętaj) to czy terapeuta pomoże Ci je ustalić?
- Jakie obowiązują Was ZASADY WSPÓŁPRACY w psychoterapii? Można spisać lub ustnie ustalić kontrakt – np. co akceptujemy w relacji, co jest dopuszczalne, jak się komunikujemy poza terapią – pisałam o tym w Jak przygotować się do psychoterapii?
- Jaki RODZAJ TERAPII jest dla Ciebie jego zdaniem najlepszy – terapia indywidualna, czy grupowa? Na to być może potrzebne będzie więcej czasu i kilka sesji.
- Czy możesz się w jakiś sposób przygotować do psychoterapii?
- Jak będzie przebiegała terapia – jaki jest PROGRAM PSYCHOTERAPEUTYCZNY przewidziany przez psychoterapeutę?
- Czego możesz się spodziewać po psychoterapii? Jakie niesie KORZYŚCI?
- Jeśli zależy Ci na FEEDBACK`U po każdej sesji lub ogólnie w sprawie Twojej terapii, zapytaj o niego.
- Ustal z terapeutą czy Ty możesz dawać feedbacki jemu? Masz wątpliwości, pytania, coś Cię niepokoi, nurtuje w relacji z terapeutą – nie zostawaj z tym, ugłaśniaj.
- Zapytaj skąd będziesz wiedzieć, że jesteście DOPASOWANI?
- Co jeśli będziesz chciał PRZERWAĆ TERAPIĘ? To sytuacja wyjątkowa, ale może się wydarzyć. Jaki jest na to plan? Na jakie wsparcie terapeuty możesz liczyć?
- Kiedy Twój psychoterapeuta uznaje terapię za ZAKOŃCZONĄ? W jaki sposób wygląda zakończenie terapii?
- Jak zadbać o siebie PO TERAPII? Na co się przygotować? Ile sobie dać czasu na ułożenie się wszystkich warstw? Czy istnieje zbiór zaleceń po ukończonej terapii?
Więcej na temat psychoterapii przeczytasz tutaj – ARTYKUŁY.
Zachęcam do słuchania rozmów z osobami, które są PO TERAPII. Są to bardzo cenne przemyślenia, historie, doświadczenia.