W ramach cyklu podcastów PO TERAPII, rozmawiam z Moniką na temat jej doświadczenia zdobytego w kilku psychoterapiach. Jest to dopiero i aż #3 podcast z tej serii, a ja mam wrażenie, że bardzo dużo wydarzyło się w tym projekcie. Zapewne chodzi o ogromne znaczenie tych rozmów.

Dzięki terapii dałam sobie przyzwolenie na to, że będę się rozwijać do końca życia.Jak się człowiek rozwija, to do ostatniego dnia żyje. Nie można z siebie zrezygnować nawet jak się ma tydzień do przeżycia – to tylko niektóre spostrzeżenia Moniki.

Po wysłuchaniu podcastu, Monika mówi w ten sposób – Cieszę się, że wzięłam udział w rozmowie. Mam nadzieję, że ktoś z niej skorzysta. Ciekawe doświadczenie – popatrzyłam na siebie z boku. Różnię się od moich wyobrażeń na swój temat. I to jest ok, jest w porządku.

Monika ukończyła terapię indywidualną, terapię małżeńską, terapię grupową dla DDA pierwszego stopnia i jest w przededniu rozpoczęcia kolejnej grupowej terapii. Ma bardzo ciekawe spostrzeżenia o każdej z nich. Zachęcam do wysłuchania tego odcinka. Myślę, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie i o sobie.

Z podcastu dowiecie się:

 • Jakie były przyczyny podejmowania poszczególnych terapii Moniki.
 • Co dała Monice nieudana terapia.
 • Jak terapia wpłynęła na życie Moniki.
 • Jak terapia wpłynęła na jej relacje z dziećmi, z mężem, sferę zawodową.
 • W jaki sposób terapia pomogła uporać się ze stratą rodziców.
 • Kim jest dla Moniki psychoterapeuta.
 • Jakie są jej zdaniem blaski i cienie psychoterapii.
 • Kim jest dzisiaj.

Książki polecane przez Monikę:

 • John Bradshaw „Zrozumieć rodzinę”.
 • Bogdan de Barbaro „ I jak tu się dogadać?!”
 • Eskhol Rafaeli, David P. Bernstein, Jeffrey Young „Psychoterapia skoncentrowana na schematach”.

Od pomysłu PO TERAPII narodziło się THERAPY is OK. Od tej właśnie myśli, aby docierać do osób, które odbyły swoje terapie, mają doświadczenia i spostrzeżenia, którymi chcą się dzielić.

Początkowo chciałam po prostu wiedzieć, czy te osoby czują i myślą podobnie jak ja, czy wydarzają się im podobne rzeczy w życiu. Szybko jednak stwierdziłam, że trzeba to szerzej udostępniać, aby osoby które rozważają podjęcie terapii, wahają się albo się jej boją – mogły swoje wątpliwości rozwiać, zgłaszać się i zmieniać świat na lepsze.

Zawsze będę rekomendować pójście na terapię. Odpowiednio dobraną i dopasowaną. Osoby będące po terapii tak już chyba mają, że w większości polecają tę formę pracy nad sobą.

PO TERAPII to cykl podcastów i rozmów z osobami, które są po terapii.

Jeśli chcesz opowiedzieć swoją historię – napisz proszę do mnie ania@therapyisok.com lub zadzwoń +48 696 774 325.

Serdecznie Cię do tego zapraszam.

Muzyka: White by Kevin MacLeod, https://filmmusic.io/song/4626-white License: http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/